Mińsk Mazowiecki

Podrudzie, Celinów

Pierwsza część trasy to dojazd do miejscowości Glinianka, która jest idealnym „punktem przesiadkowym” w drodze do Mazowieckiego PK. Przedzieramy się gruntowymi drogami, z mieszanką asfaltów przez Podrudzie i Celinów. W krajobrazie dominują głównie pola uprawne i łąki.

Glinianka

W drewnianym kościele kręcono sceny serialu „Ojciec Mateusz” i jest to największa atrakcja miejscowości. Dawniej na placu przed szkołą w Gliniance wystawiony był samolot bojowy MIG-21, jednak od kilku lat nie ma po nim śladu. Przy szkole znajduje się most na rzece Świder, przez który przejeżdżamy.

Wola Karczewska, Wola Ducka

Szutrowymi drogami wyjeżdżamy na okoliczne polne wzniesienia. Przy krzyżu ciekawy wzgórek, skąd można objąć sąsiedztwo szerszym spojrzeniem. Droga staje się tu lekko piaszczysta. W Woli Karczewskiej, na skrzyżowaniu ze sklepem skręcamy w lewo, tak aby w Woli Duckiej przeciąć ruchliwą trasę Warszawa-Lublin.

Glina, Pogorzel

We wsi Glina ostry zakręt, za którym należy odbić w prawo. Pokonujemy przejazd kolejowy i docieramy do granicy lasu, zaraz obok pomnika Powstańców.

Bunkry Regelbau

Od tego miejsca ciężko jechać bez mapy, chociaż oznaczenia są w miarę przejrzyste. Jedziemy zgodnie z czerwonym szlakiem pieszym, wedle którego powinniśmy dojechać do poniemieckich bunkrów. Jakiś czas temu zostały one odnowione i udostępnione do oficjalnego zwiedzania. Wcześniej było to możliwe na dziko i własną odpowiedzialność.

Jezioro Torfy

Z bunkrów ruszamy żółtym lub czarnym szlakiem w kierunku Otwocka (zachód) nad leśne jezioro, ostoję ptaków i płazów, dawniej żółwia błotnego (obecnie nie stwierdzono obecności tego unikatowego na skalę Polski gatunku). Dla odwiedzających dostępny punkt widokowy z małym pomostem. W tym miejscu zawsze czatuje ptactwo wodne.

Otwock Wielki

Warto także zobaczyć pałac w Otwocku Wielkim, kontynuując jazdę po czerwonym szlaku (ma on długość 200 km i otula całą Warszawę). Wejście na teren parku znajduje się z boku (nie przy głównej drodze, gdzie zawsze jest ochrona, która pokieruje w dobre miejsce).