Mińsk Mazowiecki

Mikanów

Ruszamy drogą na Pogorzel (dalej Siennica). Dla ceniących sobie bezpieczeństwo, jest możliwość jazdy ciągiem pieszo-rowerowym (wyboisty chodnik oddzielony od jezdni pasem drzew) lub kawałkiem szlaku rowerowego, zaczynającego się za byłym ośrodkiem wypoczynkowym w Mariance.

Pogorzel (bagno)

Zaraz przy końcowych zabudowaniach wsi Mikanów – po prawej stronie pierwszy wjazd do rezerwatu, za szlabanem. Tędy dojedziemy na tylną część bagien, należy wjechać do lasu i po 1-2 km odbić na południe – w kierunku którym jechaliśmy asfaltem. Środkowa część bagna jest niedostępnym, cennym terenem bagnistym, miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków oraz jedną z ostatnich enklaw przyrodniczych w rejonie Mińska Maz.

Góry Łańcuchowe

Trzymając się asfaltu – wyjeżdżamy z Mikanowa. Przed zjazdem z górki, po lewej stronie wjazd na ciekawy teren, tzw. „Góry Łańcuchowe” – pasmo wydm wdzierające się kilka kilometrów wgłąb lasu. Nie zbaczając jednak z trasy, 3 minuty kręcenia asfaltem doprowadzają nas nad jezioro.

Pogorzel (jezioro)

Jezioro najlepiej prezentuje się wczesną wiosną i późną jesienią, gdy można nad nim wypocząć i posłuchać szumu traw (to relaksuje!). Woda uważana za dość czystą, mimo stojącego charakteru wód. W latach 2000-2010 jezioro zaczęło stopniowo poddawać się wpływowi człowieka i od tej pory można zauważyć jego zanieczyszczenie, widoczne zwłaszcza na linii brzegowej.