Mińsk Mazowiecki

Żuków

Wyjeżdżamy z miasta ulicą Boczną w stronę Arynowa. Tam musimy się dostać do trasy technicznej A2 i znaleźć tunel na drugą stronę, a następnie przejechać pod wiaduktem trasy krajowej nr 50. Tuż za nim odbijamy w lewo.

W Żukowie korzystamy z przejazdu kolejowego przy kościele. Jest on jednocześnie granicą z kolejną wsią.

Cyganka

Cyganka to typowa mała wieś, gdzie oprócz malutkiego sklepu spożywczego możemy znaleźć dom weselny, a to i tak dobrze. Na ważnym dla nas skrzyżowaniu nie ma drogowskazu, ale nawigacja jest prosta – za domem weselnym trzeba jechać w prawo przy pierwszej możliwości.

Wólka Konstancja

Asfalt przechodzi w betonową wylewkę lub szuter, zależnie od pory roku i ostatniej daty przejazdu „szczotki”. Trasa dociera do przejazdu kolejowego z charakterystycznym brukowym najazdem.

Ładzyń

Za torami zaczyna się już pełen szuter, skręcamy w prawo przy pierwszej możliwości (znów brak oznakowania, ale innej opcji nie ma). Ta droga prowadzi pod same jezioro. Wkrótce ujrzymy brzozowy lasek porastający brzeg.

Jezioro

Leśne i płytkie jezioro, które formalnie należy zaliczyć do mokradeł. Ponad połowa linii brzegowej jest dostępna dla odwiedzających. Otoczenie stanowi las mieszany, w którego głębi znajduje się kilka bagien. Można tam spotkać żurawie, piękne i duże ptaki żyjące na leśnych mokradłach.

Dalszą okolicę stanowią głównie pola uprawne. Bocznymi drogami można przedostać się w stronę Pustelnika lub Gamratki na zachód. W drugą stronę wrócimy krótszą szutrową trasą przez Borek Miński.