Mińsk Mazowiecki

Anielina

Startujemy przy przejeździe na ul. Siennickiej. Wąską ścieżką docieramy do PKP Anielina, skąd raz asfaltem, raz drogą gruntową dostajemy się pod kolejną stację.

Za PKP Barcząca wjeżdżamy szosą pod górkę (kierunek Chmielew), na której szczycie trzeba odbić w gruntową drogę z lewej strony.

Mienia

Droga wkracza na delikatnie podniesiony teren, z którego wciąż doskonale widać linię kolejową. Powinniśmy wyjechać w okolicy Leśnej Ścieżki Rowerowej w Mieni. Brakuje drogowskazów, więc trzeba orientować się gdzie „mniej-więcej” jesteśmy.

Z Mieni, zależnie od sił, dojeżdżamy do Cegłowa asfaltem lub po trasie Leśnej Ścieżki Rowerowej, przez rezerwat Jedlina.

Cegłów, Woźbin, Wola Rafałowska

W Cegłowie można uzupełnić zapasy i powoli kierować się na Woźbin. Jest to malutka międzyleśna osada, gdzie zwraca na siebie uwagę pastwisko dla koni. Najciekawsza trasa w stronę Mrozów prowadzi przez Wolę Rafałowską. Po drodze mijamy stare wyrobisko żwirowni, częściowo zalane wodą.

Mrozy

Stylem dowolnym docieramy na plac z fontanną i pod stację tramwaju konnego. Blisko skweru i szkoły znajduje się dalsza droga do Rudki Sanatoryjnej – jest dobrze oznaczona.

Rudka Sanatoryjna

Z głównej szosy, wzdłuż dłuższego boku rezerwatu, startuje ładna aleja prowadząca aż do bram szpitala. Można przejechać przez teren kompleksu lub minąć go z lewej strony – po ścieżce która zawsze jest pełna liści. Od tej pory kwestię nawigacji powinny rozwiązać oznaczenia niebieskiego szlaku pieszego.

Natolin, Grodzisk

Pojawiają się długo wyczekiwane pagórki. Pierwszy z nich prowadzi do skrzyżowania we wsi Natolin, gdzie skręcamy w lewo. Asfalt po chwili dociera do przejazdu kolejowego niedaleko Grodziska. Za nim kolejny podjazd, który wprowadza nas pod szkołę. Tam szukamy drogi do Gójszcza.

Gójszcz

Jadąc zgodnie ze szlakiem powinniśmy przeciąć rezerwat Przełom Witówki i dotrzeć do stawów w Gołębiówce. Nie jest to jednak takie proste, bowiem oznakowanie w terenie pozostawia wiele do życzenia. Jeśli go nie zauważymy – dojedziemy do Kałuszyna, kontynuując jazdę pagórkowatą trasą. Stamtąd nad stawy można dojechać zwykłą szosą.

Kałuszyn

Z Gójszcza lub Gołębiówki docieramy do Kałuszyna. W centrum miejscowości znajduje się ładny i spokojny plac, na którym można odpocząć i skorzystać z małej gastronomii (lody włoskie, zapiekanki). Wyjeżdżając ze wsi warto także zobaczyć „Pomnik Złotego Ułana”, zlokalizowany przy głównej ulicy.

Góry, Jakubów

Wyjeżdżamy z Kałuszyna przez Kazimierzów, i niezbyt przebojową drogą przemieszczamy się w stronę Jakubowa. Warto zboczyć do wsi Góry, gdzie działają kopalnie kruszcu. Stąd już prawie każda droga prowadzi do Mińska, zaś na szosie technicznej trasy A2 znajduje się ciekawie zbudowany wiszący wiadukt.