Na szlaku

Czerwony singiel nad Mienią

50 km 20% 3 h zobacz na mapie

Kręta, wąska ścieżka wijąca się skrajem nadrzecznej skarpy. Ogromne dęby, nieśmiałe brzózki, ślad wydeptany na szerokość buta. Mnóstwo krótkich interwałów, korzeni i technicznych przeszkód - istna esencja MTB. Najlepsze jest to, że dojazd w ten raj zajmie ledwie godzinę sprawnego pedałowania.

Wiązowna

Ścieżka ma swój początek kilkadziesiąt metrów na wschód od skrzyżowania tras Duchnów - Wiązowna (721) i Warszawa - Lublin (17). Na całej długości jest to tzw. single track, czyli wąska ścieżka wydeptana przez piechurów. Dokładną lokalizację znajdziecie tutaj.

Dojechać można bezpośrednio asfaltem przez Dębe Wielkie i Duchnów (skręt na Wiązowną). Natomiast o wiele ambitniejsza i bardziej pokręcona jest szutrowa trasa przez Górki, Kąck oraz Pęclin. Nie można jej polecić osobom które nie znają tamtych terenów, ponieważ sieć polnych dróg imponuje poziomem skomplikowania. W ostateczności zostaje GPS, ale rasowi turyści korzystają przecież tylko z map i mchów na kamieniach :-)

Czerwony szlak

Oznaczenia terenowe (kolor czerwony) są kiepskiej jakości i nie warto zawracać sobie nimi głowy. Zresztą gdy już trafimy w początek ścieżki, to malowanki na drzewach stają się całkowicie zbędne. Wystarczy kontynuować jazdę non stop single trackiem.

Najpierw przez wysokie trawy, które po kilkuset metrach ustępują i wjeżdżamy w las. Od tego momentu komentarz staje się zbędny. Lawirujemy między drzewami, rower sam płynie przed siebie. Całość okraszona widokiem na lawirującą między skarpami rzeczkę. Poniżej krótki filmik, który przynamniej trochę przybliża urok singla.




A na końcu...

...najlepiej zawrócić i przejechać jeszcze raz w drugą stronę :) Ciężko będzie podjąć inną decyzję po wrażeniach dostarczonych przed chwilą. Silnym psychicznie można polecić opcję powrotu przez lasy otwockie, wymagane posiadanie mapy ("Mazowiecki Park Krajobrazowy", wyd. Compass) ze wszystkimi szlakami.

Godny polecenia jest szlak niebieski wzdłuż Świdra, którym można dotrzeć aż w okolice Kopków nad Świdrem. Tam wystarczy skorzystać z fragmentu wycieczki Kopki nad Świdrem, aby przez Wolę Karczewską i Glinankę wrócić do Mińska.

Galeria zdjęć

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/1.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/2.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/3.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/4.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/5.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/6.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/7.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/8.jpg

trasy/czerwony-singiel-nad-mienia/9.jpg

© Piotr Bałuk, 2008-2013.