Na szlaku

Chmielewskie pagórki

18 km 0% 1 h zobacz na mapie

Chmielew to mała miejscowość leżąca w bliskiej okolicy Mińska Mazowieckiego, około 8 kilometrów na południe. W sezonie rowerowym przeżywa prawdziwy najazd fanów dwóch kółek, a wszystko za sprawą nietuzinkowego położenia. Wieś usytuowana jest na sporym wzniesieniu.

Marianka

Naszą krótką wycieczkę rozpoczynamy jadąc ul. Siennicką na południe, gdzie wyjeżdżamy z miasta. Po lewej stronie szosy znajduje się stary, zaniedbany trakt pieszo - rowerowy. Jego nawierzchnię stanowią zniszczone betonowe płyty, dlatego polecam wybrać bardziej komfortowy wariant w postaci szosy biegnącej tuż obok. Przy ścieżce rozlega się również jedna z większych wydm w okolicy, zwana potocznie „ wieżyczką ”.
Tym oto sposobem zbliżamy się do ośrodka wypoczynkowego w Mariance, dawniej popularnego miejsca wypoczynku wielu Mińszczan. Niestety od kilku lat kompleks pozostaje zaniedbany, a Sanepid dość regularnie wyławia za basenów coraz nowsze gatunki bakterii. Ze względu na to rośnie popularność dzikiego kąpieliska w Pogorzeli, oddalonego zaledwie kilka kilometrów od Marianki. Aby kontynuować podróż odbijamy w lewo przy przystanku PKS, jeszcze przed samym ośrodkiem.

Barcząca

Wreszcie można skupić się na czystej jeździe, z dala od ruchu i hałasu. Początkowo szosa sprawia wrażenie wciśniętej pomiędzy wiejskie domostwa, otoczone brzozowym zagajnikiem. Wszystko to rozcina na pół rzeka Mienia. Wkrótce las ustępuje miejsca odkrytym przestrzeniom w Barczącej.
Zaczyna się lekko pagórkowaty teren - różnica wysokości jest coraz bardziej widoczna. Skręcając w prawo wjeżdżamy na jeden z największych podjazdów całej okolicy. Fanatycy mogą cofnąć się jeszcze bardziej w dół i stoczyć walkę od samego podnóża (my wkraczamy na półmetku).

Chmielew

Od tej pory na przemian będą się pojawiać mniejsze lub większe pagórki. Teren faluje, tworząc malowniczy krajobraz mazowieckiej wsi. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo do Chmielewa, o czym informuje nas stosowna tablica. Widoki zostają częściowo zasłonięte przez domy. W zagospodarowaniu dominuje rolnictwo. Podążając za asfaltem zataczamy pętlę do Marianki.
Na szczęście trasa sprawiedliwie obchodzi się z odwiedzającymi. Za każdym podjazdem czeka nagroda w postaci dość szybkiego zjazdu. Miły dla oka krajobraz i nietypowe dla okolic ukształtowanie terenu, co roku przyciąga wielu rowerzystów. Stosunkowo mała długość pętli zachęca początkujących do jazdy. Skromny ruch samochodowy pozwala wczuć się w spokojną, cichą atmosferę. Trasę łatwo przedłużyć (Cielechowizna, Gliniak) bądź zapętlić (Zakole-Wiktorowo, Barcząca). Serdecznie zapraszam.

Galeria zdjęć

trasy/chmielewskie-pagorki/1.jpg

trasy/chmielewskie-pagorki/2.jpg

trasy/chmielewskie-pagorki/3.jpg

trasy/chmielewskie-pagorki/4.jpg

trasy/chmielewskie-pagorki/5.jpg

© Piotr Bałuk, 2008-2013.